Naše pivá
a ich krstní rodičia

Svetlý ležiak plzenského typu 10 %

Jozefova desinka
na
osvie
žt
enie

Nefiltrované, nepasterizované, spodne kvasené svetlé výčapné pivo zlatistej farby so sladovým telom a horkosťou po použitých českých chmeľoch, ktoré vás nielen osvieži, ale aj osvieti, pretože ani po pár pohároch z neho nebudete mať ťažkú hlavu. Jozef II. usilovne pracoval na reformách, preto mu učarovala ľahkosť a sviežosť tohto piva.

Jozef II. Habsburský

Syn Márie Terézie bol osvietenský panovník. Svojimi rozhodnutiami menil habsburskú ríšu a jeho patenty (rozhodnutia/zákony) sa navždy zapísali do histórie ako zmeny k lepšiemu. Určite sa mu nerobili také vážne rozhodnutia jednoducho a pri svojom osvieTení potreboval aj osvieŽenie. Nepochybujeme, že naša desinka ho príjemne osviežila, a pritom nestratil jasnú myseľ, aby mohol prijímať ďalšie osvietenské reformy.

Svetlý ležiak plzenského typu 12 %

Na cisára pána
(Franca Jozefa)!

Nefiltrovaný, nepasterizovaný, spodne kvasený svetlý ležiak plzenského typu s plnou, tmavo zlatistou farbou a aj bohatou chuťou. Poctivo uvarený na zdravie nášho cisára pána. Jemný, no zároveň plný chuti plzenského a mníchovského sladu pohladí váš jazyk a vôňa českého chmeľu pošteklí váš nos. Práve takéto ušľachtilé pivo určite popíjal aj František Jozef k svojmu obľúbenému viedenskému rezňu či iným skvostom tradičnej rakúskej kuchyne. Aj dobrý vojak Švejk pripíjal na zdravie cisára poctivou dvanástkou: „Na cisára pána (Franza Josepha)!“

František Jozef I. Habsburský

Najdlhšie vládnuci habsburský panovník na rakúsko-uhorskom tróne, ktorý absolvoval prísnu vojenskú výchovu. Vojenský štýl života, jednoduchosť, striktnosť a zmysel pre povinnosti ho sprevádzali celým životom. Počas šesťdesiatich rokov na cisárskom tróne toho zažil veľa, až po prvý celosvetový vojnový konflikt. V mladosti zahorel láskou k Alžbete Bavorskej – Sissi, ktorá sa stala jeho manželkou. Pri návštevách jej rodného Bavorska si určite rád vychutnával pravý, poctivý bavorský ležiak. Často cestoval po krajine, poľoval a bol povestný tým, že sa stravoval v miestnych pohostinstvách a k milovanej tradičnej rakúskej kuchyni si doprial dozaista aj pohár dobrého piva.

Pšeničné pivo 12 %

Lotrinského
štýlový weizen

Nefiltrované, nepasterizované, vrchne kvasené svetlé pšeničné pivo s jemným zamatovým zákalom. Svetlá pšeničná dvanástka vás očarí na prvý pohľad. Vôňa klinčekov spolu s chuťou zrelých banánov bude božským zážitkom pre vaše telo aj dušu. Jeho farba je rovnaká ako farba dozretých lánov pšenice, z ktorej je toto jedinečné pivo uvarené. Zlatistá zamatová farba a elegancia v chuti očarili aj Františka I. Lotrinského.

František I. Lotrinský

Manžel Márie Terézie bol na rozdiel od nej pohodlný, formálna funkcia rímsko-nemeckého cisára mu zabezpečovala dostatočný honor a prestíž. Jeho talent sa prejavil neskôr, avšak v inej role, než akou bolo vládnutie. František Lotrinský sa prejavil ako zdatný podnikateľ a obchodník. Zakladal manufaktúry, predovšetkým na výrobu látok, skla, ale aj luxusných šiat. V danej dobe určoval módne trendy. Povráva sa, že sa stal najbohatším mužom Európy. Pri svojich občasných záletoch a neverách voči svojej cisárskej manželke či iných radovánkach života si určite doprial aj pohár dobrého piva.

Tmavý ležiak 13 %

Terkin tmavý
dúšok

Nefiltrovaný, nepasterizovaný, spodne kvasený tmavý ležiak. Pravý pivný gurmán ocení hustotu a kvalitu tohto tmavého piva. Prepražený slad s kávovou vôňou vytvára skutočný pivársky zážitok. Jeho predchodcom bolo slávne uhorské pivo Sv. Florian, ktorého chuť, farbu a vôňu vedeli oceniť ľudia už v dávnej histórii. Plnosť v chuti a eleganciu tohto piva ocenila aj Mária Terézia, podľa ktorej sme ho pomenovali.

Mária Terézia

Populárna osvietená panovníčka Rakúsko-Uhorska, ktorá bola korunovaná v Bratislave. Bola striktná, dôsledná a v krajine zaviedla mnoho prospešných reforiem. V živote bola šťastná, pretože sa mohla vydať z lásky za Františka Lotrinského. Spolu mali až šestnásť detí, z ktorých sa dožilo dospelosti desať. Ona bola rozhodná panovníčka a jej manžel, naopak, pohodlný, ale úspešný podnikateľ a obchodník. Svojou sobášnou politikou dosiahla obrovský vplyv na mnoho európskych panovníckych dynastií a aj preto si vyslúžila titul „Matka Európy“.

Pivný špeciál typu IPA 15 %

Rudyho
záletnícka IPA

Nefiltrované, nepasterizované, vrchne kvasené svetlé až polotmavé pivo IPA (Indian Pale Ale), ktoré má plné sladové telo a výraznú chmeľovú arómu s podstatne vyššou hladinou alkoholu. Je skvelou povinnou výbavou záletníkov a bonvivánov v každom dobrom [pub]e. Aj následník trónu Rudolf si vedel vychutnať pri svojich záletoch a bohémskom štýle života eleganciu, plnosť a vyšší obsah alkoholu v tomto pivnom špeciáli.

Rudolf Habsburský

Korunný princ a následník trónu, jediný syn Františka Jozefa a Alžbety Bavorskej, musel absolvovať v ranom detstve prísnu vojenskú výchovu, o ktorú sa starala jeho stará matka Žofia. Avšak citlivá povaha Rudolfa nebola predurčená na vojenskú kariéru. Rudolf oplýval bystrosťou, múdrosťou, vyspelým slovným prejavom a veľkou túžbou po vzdelaní. Liberálne názory jeho učiteľov ovplyvnili jeho ďalší život. Sobáš z politickej vôle cisárskeho dvora posilnil jeho pocit nenaplnených túžob a očakávaní. Túžba po slobode ho priviedla k častým záletom, „flámom“, až k bohémskemu štýlu života, v rámci ktorého určite nechýbal ani pohár kvalitného pivného špeciálu.

PIVNÝ ŠPECIÁL TYPU ALE 11 %

Sissin rozmar

Na známosť sa dáva, že súčasťou ponuky našich pív je pivný špeciál, ktorý sa svojou rozmarnosťou verne podobá rozmarom samotnej cisárovnej Sissi. Túto vlastnosť sme zakomponovali do názvu piva, a tak náš najnovší limitovaný špeciál nesie meno Sissina Terka – spojením Sissinho špeciálu s Terkiným tmavým dúškom.

Nefiltrovaný, nepasterizovaný, spodne kvasený tmavý ležiak má chuť prepraženého sladu s kávovou vôňou a arómou horkej čokolády. Veľkolepé spojenie sľubuje neopakovateľný pivársky zážitok. Prečo neopakovateľný?

Ležiak vyzrieval mesiac vo vinárskom barikovom sude, v ktorom predtým odpočívalo sladké dezertné víno odrody Tramín korenistý. Vďaka nemu nadobudol jedinečnú chuť.

Sissi –  Alžbeta Bavorská

Od malička z nej vyrastala ambiciózna, vzdelaná, citlivá, avšak nekonvenčná až slobodomyseľná žena. Pri stretnutí s Františkom Jozefom, na plánovaných zásnubách svojej sestry s mladým rakúskym cisárom, vzplanula medzi nimi osudová láska. V pôvodne šťastnom manželstve sa postupne Sissi cítila spútaná dvornou etiketou a panovníckymi povinnosťami. Naplno sa prejavila jej nekonvenčná povaha a hľadala neustály únik. Sissi veľmi rada a veľa cestovala a objavovala nové veci. Bola považovaná za najkrajšiu panovníčku na svete, veľmi starostlivo dbala o svoj zovňajšok. Priam zbožňovala na tú dobu nové, miestami až avantgardné veci. Aj keď vyrastala v Bavorsku, kde na stole nechýbali poctivé ležiaky, v našom pivovare Sissi objavuje nevšedné, tak trochu avantgardné špeciály s rôznymi príchuťami.

Kúpiť pivo PaB

Krátky text o tom, že sa dá pivo kúpiť na na načom eshope dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud.

Polotmavý viedenský ležiak 11°

Viedenský ležiak
krásneho Otta

Polotmavý viedenský ležiak, unikátny a lahodný spodne kvasený nápoj s bohatou medenou farbou. Jeho plná sladovo-chlebová chuť, jemne doplnená horkosťou chmeľu, zanecháva v milovníkoch dobrého piva nezabudnuteľný zážitok. Tento viedenský poklad bol prvýkrát uvarený v roku 1841 v slávnom pivovare Dreher vo Schwechate, len kúsok od Viedne. Čoskoro si získal obdiv najvyššej šľachty a stal sa neoddeliteľnou súčasťou cisárskych osláv a spoločenských udalostí na viedenskom dvore. Zamiloval si ho aj arcivojvoda Otto František, bonviván a vášnivý milovník žien, ktorého v monarchii preslávila prezývka „Krásny Otto“.

Otto František Habsburský

Otto František Habsburský bol synovcom cisára Františka Jozefa I., istý čas sa o ňom uvažovalo ako o následníkovi trónu. Politika však Otta vôbec nezaujímala. Nestál o to, aby sa stal hlavou rodu a štátu. Namiesto toho viedol bezstarostný život plný milostných dobrodružstiev, ktorými sa ani trochu netajil. Bol považovaný za najatraktívnejšieho jazdeckého dôstojníka rakúsko-uhorskej armády, čo mu vyslúžilo spomínaný neoficiálny titul „Krásny Otto“. Na tento titul bol pyšný a využíval ho v prospech svojich krátkodobých aj dlhších afér. Na šľachtických oslavách, ktorých bol častým hosťom, si pravdepodobne vychutnával aj horkastú chuť nášho piva, a to najradšej v dámskej spoločnosti.

Menu